Haber

Yerli TOGG Yurtdışındaki İlk Ofisini Almanya’da Açıyor

Türkiye’nin ilk yerli otomobil markası yerli TOGG, yurtdışındaki ilk temsilciliğini Almanya’da açıyor. Böylelikle Avrupa pazarına ilk adımını attı. Togg, bu yıl içinde seri üretime başlayacak. Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, geçen yıl ağustos ayında şirketin Almanya ile satışlara başlayacağını açıkladı. Ayrıca ardından Avrupa’daki diğer pazarlarla başlayacağını söyledi.

Yerli TOGG Yurtdışındaki İlk Ofisini Almanya’da Açıyor

Almanya, ülkenin yeni hükümetinin koalisyon anlaşmasına göre, iklim tarafsızlığına geçişte 2030 yılına kadar yollarda en az 15 milyon elektrikli otomobil bulundurmayı hedefliyor. Yerli Togg olarak bilinen Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu, ülkenin yerli otomobilini geliştiren konsorsiyumdur.

TRT Haber tarafından yayınlanan bir rapora göre, Togg, 2022 yılı sonuna kadar ilk seri üretim aracı olan tamamen elektrikli bir SUV’u piyasaya sürmesi nedeniyle Stuttgart’ta ilk yurt dışı ofisini açmaya hazırlanıyor.

Karakaş, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, C segmentindeki SUV’nin 2023’ün ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini açıkladı. Avrupa’da geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilen ilk elektrikli spor arazi aracı olacağını söyledi.

Almanya’da otomotiv parça tedarikçisi Durmuş Yılmaz, “Kalitesine dikkat edilirse hem Almanların hem de Türklerin alacağına inanıyorum” dedi.

“Almanların her şeye çok dikkat ettiğini görüyoruz. Biz de aynısını yapıyorsak kaliteye, disipline bağlı; Aldıkları zaman iyi bir araba olduğunu anlayacaklar” dedi.

Marka, 2030 yılına kadar beş farklı segmentte 1 milyon araç üretmeyi hedefliyor.

Togg, ABD merkezli Exhibitor dergisi tarafından 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı’na (CES) katılan ilk 20 marka arasında yer aldı. Togg, bu ayın başlarında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji ve gadget fuarlarında yer aldı. Bu fuarda birinde tamamen elektrikli bir fastback konsept otomobili olan “Transition Concept Smart Device”ı sergiledi. Aralık 2019’da, hem tamamen elektrikli hem de C segmenti modelleri olan SUV ve sedan için prototiplerini açıkladı.

Togg, 2030 yılına kadar SUV, sedan, C-hatchback, B-SUV ve B-MPV olmak üzere beş farklı model üreteceğini söyledi. SUV’nin seri üretimine bu yılın sonunda başlanacak ve bunu sedan takip edecek.

Togg’un mühendislik, tasarım ve üretim tesislerinin inşaatı 2020’nin ortalarında başladı. Bursa ilinin Gemlik ilçesinde 1,2 milyon metrekare (12,9 milyon metrekare) alan üzerine inşa edilen tesisin önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor.

Togg, pil için iş ortağı olarak gelişmiş lityum iyon pil teknolojisi şirketi Farasis’i seçti. Yerli otomobil, hızlı şarj ile 30 dakikanın altında %80 şarja ulaşabiliyor. 300 kilometre ila 500 kilometre (186 mil ila 310 mil) arasında bir menzile sahip olacak.

İlginizi Çekebilir: Yerli Togg Otomobil’in Tasarımı mı Değişti?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama sizlere daha iyi hizmet vermeye devam edebilmemiz için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından www.yerlitogg.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.