Haber

Yerli TOGG Satışa Çıkacağı Tarih Belli Oldu

Yerli TOGG Satışa Çıkacağı Tarih Belli Oldu… Bakan Varank, 2023 yılınca yapılacak olan seçimden tutunda TEKNOFEST organizasyonuna kadar bir çok alanda açıklamalarda yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Yerli Otomobil TOGG önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yollardan olacak. Ayrıca ilk kez satışa sunulması planlanan aracın tarihide belirtti.

Yerli TOGG Satışa Çıkacağı Tarih Belli Oldu

Öncelikli olarak duyurusu yapılan togg fabrika ile ilgili olarak 29 Ekimde açılışı yapılacaktır. Ayrıca Gemlik fabrikasının ve yan tesislerinin açılışı aynı gün yapılacaktır. Yani kısaca resmi olarak TOGG, bu tarihten itibaren kayıtlara geçmiş olacaktır. İlk satış ise 2023’ün Mart ayında başlayacaktır.

İlk TOGG aracı üretim bandından inene kadar da şarj istasyonlarının detaylı testleri de yapılacaktır. Yerli otomobil satışa çıkana kadar da bir çok ilde bu şarj istasyonlarının kurulumu gerçekleşmiş olacaktır. Hedeflenen nokta ise başlangıç olarak 81 ilin tamamını kapsamasıdır. 2 elektrikli aracı aynı anda şarj edebilen toplamda 1000 adet istasyonun yapılmasıdır.

Ayrıca bunlara ek olarak yapılması planlanan şarj istasyonlarının 180+ kws hızı sayesinde araçların yüzde 20 olan bataryasını yüzde 80’e 25 dakika gibi kısa bir süre içerisinde doldurması planlanmaktadır.

TOGG fiyatı ne kadar Olacak?

Bildiğiniz gibi motor gücü 16 kW geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli arabalar için vergi oranı %10’a düşürülmüştür. Bu da başta TOGG olmak üzere diğer elektrikli otomobiller için teşvik niteliği taşımaktadır.

Yerli otomobil TOGG’un fiyatına gelecek olursak eğer fiyatın makul seviyede olması planlanıyor. Satışa sunulması için üretilen SUV modeli 150kw ve 300kw şeklinde 2 farklı motor olarak piyasaya çıkacaktır. Yani 150kw olan model ÖTV alınmadan 700 bin TL’nin altında bir fiyat birimine sahip olacaktır. Ancak %10 ÖTV alındıktan sonra da %18 KDV alındığı zaman bu aracında fiyatı 905 bin TL civarında olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG için Şarj İstasyonu Hazırlığı Başladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama sizlere daha iyi hizmet vermeye devam edebilmemiz için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından www.yerlitogg.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.