Haber

Yerli Otomobil TOGG ‘un Gemlik Tesisi Hız Kesmeden Yükseliyor

Yerli Otomobil TOGG ‘un Gemlik Tesisi Hız Kesmeden Yükseliyor. Gemlik tesisi, 1.2 Milyon metrekare alan üzerinde olmak ile birlikte arazinin 230 bin metrekaresi kapalı alan olarak bulunmaktadır. Gemlik bölgesinde 2023 yılına kadar istihdam edilen kişi sayısı kademeli 4300 olarak hedef alınmıştır. Tesis de yıllık 175bin üretim kapasitesi bulunmaktadır.

10 Yılda ise 5 farklı modelden bir milyon otomobil üretimi planlanmaktadır. Yaklaşık olarak zemin güçlendirme çalışmaları 18 ay gibi bir zamanda bitmesi beklenmektedir. Ayrıca 2022 yılının sonlarına doğruda bantlardan inmiş olan araçlar için bataryaların Gemlik’te üretilmesi planlar arasında yer almaktadır. Yani yerli batarya modülü üretimi hedeflenmiştir. 2020 son çeyreğinde tüm ekipman siparişlerinin başlanmasına ve hat montajlarının da 2021 ve 3. Çeyrekte başlaması da hedefler arasındadır.

 TOGG Gemlik Tesisi Özellikleri Nelerdir?

Gemlik Tesisinde üretim, akıllı üretim olarak ifade edilmektedir. Çünkü nesnelerde veri toplama ve analizleri, verimliliğin artması ile birlikte gerçek zamanlı yani anında verilerle değerlerin üretilmesi ve üretim ağına sahip olmaktadır. Ayrıca uçucu organik bileşen salımı 5 gr/m 2 den az olmaktadır. Türkiye ‘de yasal sınır 9 da 1 olduğundan dolayı ve Avrupa dada 7 de 1 olmasıyla Avrupa’da en temizi ve çevre dostu bir tesis olmaktadır. Ayrıca Gemlik Tesisi içinde üretim yapılmasının yanı sıra Stil Tasarımı Merkezi, Ar-Ge, Mobilite Dönüşüm Parkı ve Prototip Geliştirme ve Test Merkezi hepsi bir arada bulunmaktadır.

Yerli Otomobil TOGG Gemlik Tesisi Hakkında

Toplam olarak 1500 kişinin saha çalışma ortamı hazırlıkları ile tesisin zemin güçlendirme ve üst yapı çalışmaları sürekli olarak hız kaybetmeden devam edilmektedir. Ayrıca artık zemin çalışmaları sona yaklaşmıştır. 725 bin metreküp kazı yapılarak toplamda 22 bin 656 adet konteyner dolduracak kadardır. Ayrıca Olimpik ölçü olarak da 130 havuzu dolduracak kadar yani 325bin metreküp dolgu da yapılmaktadır.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)

Üstün özelliklere sahip yerli otomobil üretilecek olan Gemlik, tesisinde akıllı teknolojiler kullanılarak üretim yapılacaktır. Ayrıca akıllı ve çevre dostu olarak özelliklere sahip bir çok özelliği aynı çatı altında buluşturmaktadır. Bir yıl gibi kısa bir sürede zemin çalışmalarından olan arıtma, boya, giriş, batarya ve montaj gibi temel güçlendirme çalışmaları tamamlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Yerli TOGG Görüntüleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama sizlere daha iyi hizmet vermeye devam edebilmemiz için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından www.yerlitogg.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.