Haber

Yerli Araba Yüzde Kaç Yerli?

Yerli araba yüzde kaç yerli? Tüm Türkiye’nin merak içerisinde beklediği yerli otomobil togg 2022 yılının son çeyreğinde banttan indirilmesi hedefleniyor. Ayrıca çalışmalarına çok hızlı bir şekilde devam edilen yerli arabanın bir an önce yollarda görmek için tüm otomobil severler büyük bir sabırsızlıkla beklemektedirler.

Yerli Araba Yüzde Kaç Yerli?

Yerli araba togg sürekli telaffuz edilirken yerli otomobil olarak lanse ediliyor. Peki, Yerli Araba Yüzde Kaç Yerli?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş konu ile ilgili olarak, “TOBB olmasaydı, bu projenin olması çok zordu. “Babayiğit” kuruluşların koordine olmasında TOBB’un çok büyük rolü vardır.” açıklamalarını iletti.

Bunun yanında CEO Gürcan Karakaş, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamı yani yüzde 100 Türkiye’ye ait “bağımsız ve özgür” olan TOGG’da yerlilik oranına ilişkin olarak şu açıklamalara yer verdi. “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerini dikkate alarak ülkemizde binek otomobildeki oranlar şöyledir. Yerlilik oranı yüzde 19,6 ile yüzde 66,3 arasında değişmektedir. Bu nedenle kısaca açıklamak gerekirse 60 yılda yüzde 66’ya erişmiş olan bir yüzdelik dilim vardır. TOGG’da ise elektrikli araç üretimi konusunda daha farklı olacaktır. Deneyimi olmayan bir tedarik sanayi ile üretime yüzde 51 ile başlanmıştır. Ayrıca takip eden üç yılda tedarik sanayini geliştirecektir. Yüzde 68 gibi bir yerli içerik oranı hedeflemekteyiz.” açıklamalarına yer verdi.

Ayrıca buda demek oluyor ki 3 yılda yüzde 68 yerlilik oranına gelecek olarak yerli otomobilin 5 yıl içerisinde de tamamen yüzde 100 yerli elektrikli araç olarak karşımıza çıkacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

TOGG’un sürekli gelişim içerisinde olması, sanayi alanına da büyük bir gelişim katacağı kesindir. Özelliklede yedek parça temini konusunda yerli tedarikçi oranının çok kısa süre içerisinde yüzde 100 yerlilik oranına sahip olacağı hedeflenmektedir.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun otomotiv sanayimizin de gelişmesine katkısı olacaktır. Ayrıca bu yolda TOGG’un çok önemli bir kilometre taşı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada yerli tedarikçiler ile çalışmak çok önemlidir. Ayrıca yerli tedarikçi ile çalışmak hem devamlı bir tedarik zinciri kurmak, hem de yerli katma değeri artırmak noktasında büyük bir önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir => TOGG Ne Zaman Çıkacak? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama sizlere daha iyi hizmet vermeye devam edebilmemiz için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından www.yerlitogg.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.